Finanse dziecka

Karty przedpłacone z bohaterami kreskówek

Atomówki, Ben10, a może Johnny Bravo? Teraz na karcie przedpłaconej Twojego dziecka może być wizerunek ulubionego bohatera kreskówki. To oferta, która nie jest częsta nawet w dużo bardziej rozwiniętych krajach.

Pierwsze Konto Oszczędnościowe PKO BP dla dzieci

Bank zachęca bezpłatnym prowadzeniem konta oraz oprocentowaniem i premią za systematyczne oszczędzanie. Co ciekawe, wcale nie muszą to być duże kwoty – by zyskać bonus, wystarczy przez trzy kolejne miesiące wpłacać co najmniej 20 zł zł. Pierwsze Konto Oszczędnościowe to kolejna na naszym rynku oferta dla dzieci poniżej 13 roku życia.

Karta przedpłacona dla dziecka

Karta pre-paid to na pewno lepsze rozwiązanie dla dziecka niż gotówka. Masz dzięki temu nie tylko kontrolę wydatków, ale jest to też rozwiązanie bardziej bezpieczne.

Procent składany, czyli co?

Odkładając dla dziecka 2 tys. zł rocznie czyli zaledwie 166 zł co miesiąc, nasza pociecha wkroczy w dorosłość z niemal 60 tys. zł oszczędności, choć odłoży 36 tys. zł. Niektórzy mówią, że to magia procentu składanego, ale to żadna magia – tak działa zwykła matematyka.

Praktyczna nauka oszczędzania

Nie trzeba zakładać kont, czy tłumaczyć zawiłości opłat w funduszach inwestycyjnych. Często wystarczy kartka i ołówek, ewentualnie kalkulator. Najważniejsza jest jednak systematyczność. Zarządzanie finansami to często wyzwanie dla rodziców, a co dopiero dzieci, które o pieniądzach miewają mgliste pojęcie. Edukacja finansowa to jednak jedno, a nauczenie dziecka oszczędzania i inwestowania, to drugie. Bo w naturze dziecka może leżeć zadawanie pytań, dążenie do poznawania nowych idei i ogólna ciekawość świata, ale systematyczność to cecha, którą należy wykształcić.

Wybrać konto oszczędnościowe czy lokatę?

Większe zyski i wyższe odsetki czy możliwość częstszej dopłaty do kapitału i łatwość z jego korzystania dosłownie z dnia na dzień? Wybór należy do nas.

Jak nauczyć dziecko oszczędzać?

Im szybciej dziecko pozna znaczenie pieniędzy i zrozumie fakt, że trzeba na nie ciężko pracować, a nie tylko wyjmować z „takiego urządzenia w ścianie”, tym lepiej. Pomoże to nie tylko w późniejszym jego wychowaniu i ograniczeniu zbędnych wydatków, ale może także zaważyć na całym dorosłym życiu.

Edukacja finansowa w naszych szkołach praktycznie nie istnieje, więc to „przedmiot”, który przerobić należy samemu. Wiele zależy od rodziców, bo pierwsze zajęcia zahaczające o temat pojawiają się dopiero w szkole średniej, a wtedy jest już o wiele za późno. Nawyki w stosunku do pieniędzy kształtujemy już bowiem na poziomie szkoły podstawowej, a przykład rodziców ma w tej kwestii niebagatelne znaczenie.

Po co dziecku konto?

To samo pytanie można zadać dorosłym, ale odpowiedź jest bardziej złożona. Bo wbrew pozorom jest więcej powodów, by konto miało właśnie dziecko niż dorosły.

W Polsce od lat inflacja utrzymuje się na poziomie 3,1-4,2 proc. Tylko w ostatnim czasie była niższa, co niewiele de facto zmienia. Występuje permanentnie i w każdym okresie ekonomicznym – niezależnie od tego czy gospodarka akurat się rozpędza czy zwalnia. Zmienia się tylko tempo wzrostu cen. Podobnie oprocentowanych jest większość kont oszczędnościowych, które powinny nosić raczej nazwę „ochronnych”, bo pozwalają głównie ograniczyć straty wynikające z poziomu inflacji.

Metody oszczędzania

Różne metody oszczędzania na przyszłość Twojego Dziecka.  Jeśli już podjęliście decyzję o oszczędzaniu pieniędzy na przyszłość dziecka, to czeka Was jeszcze jedna – trudniejsza. Wybór możliwości jest całkiem spory. Przedstawiamy najbardziej popularne i najłatwiej dostępne opcje.