Co nam przeszkadza oszczędzać? Wcale nie małe zarobki! Jesteśmy jak dzieci

Nie lubimy czekać. To fakt, odnoszący się nawet do cierpliwych. Niemal zawsze wybieramy mniejszy, ale szybki zysk, zamiast większego, ale odłożonego w czasie. I niemal nigdy nie są to decyzje racjonalne. U dzieci efekt zwany dyskontowaniem hiperbolicznym jest oczywiście zwielokrotniony. Jak walczyć z – co tu dużo mówić – własną głupotą?

Krzyk, awantura, łzy, rzucanie się na podłogę i inne „atrakcje”, bo ma być tu i teraz. Brzmi znajomo? Każdy rodzic przeżył to nie raz, ale w gruncie rzeczy wcale nie mamy prawa czuć się pod względem takich reakcji lepsi od dzieci. Dlaczego? Bo w kwestii pieniędzy, a zwłaszcza potencjalnych zysków, kierują nami te same emocje – ma być tu i teraz. Nawet jeśli w przyszłości zysk mógłby być większy.

Najlepszy przykład to ubiegłoroczna oferta jednego z banków w USA. Jego najbogatsi klienci dostali nietypową propozycję: jeśli założą lokatę na pięć lat i znajdzie się na niej co najmniej milion dolarów, nie dostaną na koniec okresu żadnych odsetek. Premią będzie za to nowiutki i lśniący samochód – Mercedes SLK 350. To dwumiejscowy kabriolet z zamykanym, aluminiowym dachem – jeden z najbardziej pożądanych sportowych samochodów świata. No i najważniejsze: wcale nie trzeba na niego czekać 5 lat. Kluczyki odbiera się od razu po podpisaniu umowy!

Sprytna zagrywka speców od bankowego marketingu to nic więcej, jak psychologiczna sztuczka. W rzeczywistości nasze mózgi zachowują się tak samo, jak dzieci – im szybciej widzimy efekty naszych działań, tym bardziej jesteśmy z nich zadowoleni. Psychologowie pokazują prosty przykład, by wytłumaczyć na czym ten fenomen polega: gdy usłyszymy, że dziś możemy dostać 50 zł, albo 100 zł jutro, będziemy skłonni poczekać. Ale jeśli owe 100 zł trafi do naszego portfela za rok, zdecydowana większość weźmie połowę od razu i nie zdecyduje się na oczekiwanie. Z badań wynika jednak, że jeśli oferta będzie odsunięta w czasie o kilka lat, będziemy nieco bardziej racjonalni – wybierzemy 100 zł za siedem lat, zamiast 50 zł za sześć. Niestety – w tym zachowaniu nie ma matematycznej reguły, bo rządzą emocje.

Tak właśnie działa dyskontowanie hiperboliczne, oparte na intuicji, a nie racjonalnym postępowaniu. Tę samą metodę stosują sprzedawcy, np. w telewizjach zakupowych. Decydując się na zakup np. „inteligentnego supermopa” natychmiast, dostajemy gratisy, darmową przesyłkę i upust. Wydaje się nam, że robimy świetny interes, bo nagroda jest od razu. Tak też zadziałał luksusowy mercedes, który był mniej warty niż pięcioletnie odsetki, ale oferta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Bank zarobił więc nie tylko na różnicy w oprocentowaniu, ale zapewne również na solidnych zniżkach przy hurtowych zakupach samochodów od dealera.

Jak więc walczyć z ciągotami do szybkiego zarobku, który w istocie jest stratą? Przede wszystkim zdawać sobie z nich sprawę. Najlepiej z góry wyznaczyć sobie próg, którego nie chcemy przekroczyć i ściśle trzymać się określonych założeń – np. nie interesuje mnie zysk mniejszy niż 5% w skali rocznej i żadne pięciodniowe lokaty nie wchodzą w grę. Oczywiście krytycy zaraz powiedzą, że trudno przewidzieć przyszłość i trzeba brać szybkie – nawet mniejsze – zyski, jeśli jest okazja. Ale z takim podejściem całe oszczędzanie jest bez sensu – przecież jutro możemy wpaść pod samochód…

4 Opinie, forum i komentarze: Co nam przeszkadza oszczędzać? Wcale nie małe zarobki! Jesteśmy jak dzieci

 1. Zadowolony pisze:

  Ufff… jak dobrze wiedzieć, że milionerzy też łapią się na takie sztuczki – to pozytywne info, bo wskazuje, że każdy z nas może zostać milionerem. Nie wiem tylko czy lokaty bankowe, konta oszczędnościowe lub inne bezpieczne inwestycje pozwolą szybko zostać milionerem. Zamiast ciułać procent składany, na początku warto jednak mieć pomysł na biznes.

 2. Oszczędzanie też trzeba bowiem zdywersyfikować. Podzielić na część lokacyjną, która jest przeznaczona np. na dziecko, albo na emeryturę. Tego nie ruszamy, nie szukamy ostrych inwestycji i ryzyka. Druga część może być bardziej agresywna – inwestycje w akcje, w nieruchomości etc. Ale tu trzeba być czujnym, a nie wrzucić kasę i nich się dzieje wola boża.

 3. PawellR pisze:

  Lubie wracac na ta strone ale musze przyznac ze ciezko bylo ja znalezc w google, byla gdzies na 3 stronie. Przydalo by sie jej pozycjonowanie polecam wpisac w google :
  seo stronka z seo poradami
  i znajdziesz tam ciekawy i darmowy sposob na podniesienie pozycji w wyszukiwarkach

 4. KasiaS pisze:

  Jesteśmy jak dzieci i jesteśmy także leniswi. Moim zdaniem, to właśnie lenistwo przeszkadza nam w oszczędzaniu. Nie chce nam się porównywać ofert, szukać tańszych produktów, ogólnie chcielibyśmy wszystko mieć podstawione pod nos. A tymczasem wystarczy trochę się zaangażować, a zobaczymy, że oszczędzanie wcale nie wymaga od nas dużych poświęceń. Temat ten poruszyłam szerzej na swoim blogu: http://lokaty-kasi.pl/oszczedzanie-naprawde-nietrudne/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *