Oszczędzanie

Pierwsze Konto Oszczędnościowe PKO BP dla dzieci

Bank zachęca bezpłatnym prowadzeniem konta oraz oprocentowaniem i premią za systematyczne oszczędzanie. Co ciekawe, wcale nie muszą to być duże kwoty – by zyskać bonus, wystarczy przez trzy kolejne miesiące wpłacać co najmniej 20 zł zł. Pierwsze Konto Oszczędnościowe to kolejna na naszym rynku oferta dla dzieci poniżej 13 roku życia.

Jak mój syn zostanie milionerem. Liczby nie kłamią

Coraz więcej polskich fortun nie powstaje w wyniku genialnych pomysłów. Budowane są na odwadze, wytrwałości i pracowitości. Skoro nie muszę być geniuszem, by zarabiać dużo pieniędzy, to może zrobię ze swojego syna milionera? Nic prostszego, nawet inwestując kwoty dostępne dla każdego.

Co nam przeszkadza oszczędzać? Wcale nie małe zarobki! Jesteśmy jak dzieci

Nie lubimy czekać. To fakt, odnoszący się nawet do cierpliwych. Niemal zawsze wybieramy mniejszy, ale szybki zysk, zamiast większego, ale odłożonego w czasie. I niemal nigdy nie są to decyzje racjonalne. U dzieci efekt zwany dyskontowaniem hiperbolicznym jest oczywiście zwielokrotniony. Jak walczyć z – co tu dużo mówić – własną głupotą?

Dyrektor Meritum Banku: ucz dziecko oszczędzać, pokazując cele

O tym jak oszczędzać opowiada Piotr Stankiewicz, dyrektor ds. produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych Meritum Banku. Okazuje się, że dzieci musimy uczyć tej trudnej sztuki całkiem inaczej niż dorosłych.

Związek Banków Polskich ogłosił niedawno, że 20 mln zł Polaków nie ma żadnych oszczędności. Gdy więc odliczymy dzieci i młodzież, których w naszym społeczeństwie jest 15%, okaże się, że nie oszczędza prawie nikt. Jak więc nauczyć tego swoje dzieci? Okazuje się, że można to zrobić, a przy okazji samemu też na tym skorzystać.

Nie potrafimy oszczędzać?

Niemal połowie z nas nie udało się w ciągu ostatnich sześciu miesięcy odłożyć żadnej sumy pieniędzy – wynika z badań „Wiedza Polaków o skutecznym oszczędzaniu” przeprowadzonych na przełomie lipca i sierpnia 2013 roku przez Instytut Badania Opinii Homo Homini dla Aforti Finance S.A.* Dlaczego w sytuacji niepewnego jutra i kryzysu gospodarczego nie dbamy o zaplecze materialne dla nas i naszych dzieci? Okazuje się, że najważniejsza wcale nie jest bariera finansowa – jedną z przyczyn okazała się niedostateczna edukacja finansowa.