Wybrać konto oszczędnościowe czy lokatę?

Większe zyski i wyższe odsetki czy możliwość częstszej dopłaty do kapitału i łatwość z jego korzystania dosłownie z dnia na dzień? Wybór należy do nas.

Niewiele osób decyduje się na agresywne inwestowanie, nie tylko ze względu na brak wiedzy, ale przede wszystkim brak czasu i obawę o stratę ciężko odłożonych oszczędności. Dlatego większość osób nie wybiera pomiędzy akcjami, a funduszami akcyjnymi, ale pomiędzy lokatami i kontami oszczędnościowymi, które przede wszystkim pełnią funkcję ochronną majątku.

Główne zalety bezpiecznego lokowania oszczędności:

 • lokaty są bezpieczne i pewne – nie stracisz wpłaconego kapitału;
 • zwykle zysk z najlepszych lokat w skali roku przewyższa o około 3% inflację, czyli w praktyce oznacza to, że zawsze zarobisz;
 • inwestując w lokaty zamrażasz swoje środki na pewien czas. Zazwyczaj jednak jest to okres od miesiąca do nawet 3 lat dla danej lokaty. W przypadku polis inwestycyjnych nierzadko mówimy o czasie 10 lub 15 lat, a dodatkowo klient zobowiązany jest regularnie wpłacać środki na polisę pod groźbą utraty części zgromadzonego kapitału. Dla jednych jest to plus (przymus oszczędzania, wyrobienie dobrego nawyku), dla innych minus – „a co, gdy na rynku za 5 lat pojawi się korzystniejsza oferta?, a jeśli stracę pracę?”. Można zatem powiedzieć, że korzystając z polis masz mniejszą elastyczność na rynkach finansowych;

Wybierając lokatę lub konto oszczędnościowe jako formę inwestycji w przyszłość swojego dziecka łatwo jednak wpaść w pułapkę własnego umysłu, który podpowiada, że za miesiąc odłożymy z nawiązką, a w tym możemy sobie odpuścić itd.

Lokata czy Konto Oszczędnościowe?

Coraz częściej banki oferują nie tylko lokaty, ale atrakcyjnie oprocentowane konta oszczędnościowe. Obie formy oszczędzania mają swoje wady i zalety. Lokaty zazwyczaj są lepiej oprocentowane, a oprocentowanie to jest stałe. Można więc bardzo konkretnie określić plan finansowy oraz spodziewane zyski – nawet na kilka lat. Nie można za to zwiększać kwoty oszczędności – chyba, że założy się kolejną lokatę, ale jej progi czasami są wysokie, a zawsze wysokość oprocentowania rośnie wraz z zadeklarowaną kwotą. Do kont oszczędnościowych można za to dopłacać dowolnie niskie kwoty, a kapitalizacja odsetek następuje częściej, co przy regularnych dopłatach może sprawić, że realne oprocentowanie będzie nawet wyższe niż na lokacie.

4 Opinie, forum i komentarze: Wybrać konto oszczędnościowe czy lokatę?

 1. doświadczony w boju pisze:

  Polecam jednak lokatę ze stałym oprocentowaniem. Na koncie bankowym zawsze jest pokusa wypłacenia. Nawet wypłacenie środków może być demobilizujące, bo w praktyce każdą kwotę można dopłacić. Na lokacie trzeba poczekać np. miesiąc, wtedy dopłacić kapitalizację odsetek i jakąś uzbieraną kwotę. Dlatego lepsza jest lokata, bo konto lokacyjne to w zasadzie dowolność i niewiele edukacji finansowej dziecku przekaże. Taką mam koncepcję 🙂

 2. Marek S-i. pisze:

  W obecnych czasach lokata to żadna inwestycja. Jak chcesz nauczyć dziecko inwestować, to na pewno nie lokata, bo obecnie w Nordei mam 1,8% przy 20 tys. zł wkładu. Przecież to śmiech na sali, niemal jak w skarpecie. Jak można mówić o procencie składanym i edukacji finansowej przy takim oprocentowaniu? Dopóki się to nie zmieni trzeba szukać innych okazji inwestycyjnych i nie mam tu na myśli Amber Gold, ale inwestycję w nieruchomości, fundusze, a nawet złote monety.

 3. Oszczędzający pisze:

  Na koncie to można odkładać końcówki z inwestycji, bo to żaden interes. Ewentualnie konto oszczędnościowe dla dziecka może mieć sens, bo trzymanie kasy na lokacie różni się od skarpety tylko tym, że jest bezpieczniej – chyba, że na Cyprze.

 4. Sebastian82 pisze:

  Wybór lokaty bankowej to wbrew pozorom niełatwe zadanie, bo to właśnie ostateczny wybór decyduje o tym, ile w przyszłości na tym zyskamy. Dlatego, warto poświęcić chwilę, przejrzeć taki ranking lokat, aby wiedzieć, gdzie dostaniemy najwięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *