Wybrać konto oszczędnościowe czy lokatę?

Większe zyski i wyższe odsetki czy możliwość częstszej dopłaty do kapitału i łatwość z jego korzystania dosłownie z dnia na dzień? Wybór należy do nas.

Niewiele osób decyduje się na agresywne inwestowanie, nie tylko ze względu na brak wiedzy, ale przede wszystkim brak czasu i obawę o stratę ciężko odłożonych oszczędności. Dlatego większość osób nie wybiera pomiędzy akcjami, a funduszami akcyjnymi, ale pomiędzy lokatami i kontami oszczędnościowymi, które przede wszystkim pełnią funkcję ochronną majątku.

Główne zalety bezpiecznego lokowania oszczędności:

 • lokaty są bezpieczne i pewne – nie stracisz wpłaconego kapitału;
 • zwykle zysk z najlepszych lokat w skali roku przewyższa o około 3% inflację, czyli w praktyce oznacza to, że zawsze zarobisz;
 • inwestując w lokaty zamrażasz swoje środki na pewien czas. Zazwyczaj jednak jest to okres od miesiąca do nawet 3 lat dla danej lokaty. W przypadku polis inwestycyjnych nierzadko mówimy o czasie 10 lub 15 lat, a dodatkowo klient zobowiązany jest regularnie wpłacać środki na polisę pod groźbą utraty części zgromadzonego kapitału. Dla jednych jest to plus (przymus oszczędzania, wyrobienie dobrego nawyku), dla innych minus – „a co, gdy na rynku za 5 lat pojawi się korzystniejsza oferta?, a jeśli stracę pracę?”. Można zatem powiedzieć, że korzystając z polis masz mniejszą elastyczność na rynkach finansowych;

Wybierając lokatę lub konto oszczędnościowe jako formę inwestycji w przyszłość swojego dziecka łatwo jednak wpaść w pułapkę własnego umysłu, który podpowiada, że za miesiąc odłożymy z nawiązką, a w tym możemy sobie odpuścić itd.

Lokata czy Konto Oszczędnościowe?

Coraz częściej banki oferują nie tylko lokaty, ale atrakcyjnie oprocentowane konta oszczędnościowe. Obie formy oszczędzania mają swoje wady i zalety. Lokaty zazwyczaj są lepiej oprocentowane, a oprocentowanie to jest stałe. Można więc bardzo konkretnie określić plan finansowy oraz spodziewane zyski – nawet na kilka lat. Nie można za to zwiększać kwoty oszczędności – chyba, że założy się kolejną lokatę, ale jej progi czasami są wysokie, a zawsze wysokość oprocentowania rośnie wraz z zadeklarowaną kwotą. Do kont oszczędnościowych można za to dopłacać dowolnie niskie kwoty, a kapitalizacja odsetek następuje częściej, co przy regularnych dopłatach może sprawić, że realne oprocentowanie będzie nawet wyższe niż na lokacie.

4 Opinie, forum i komentarze: Wybrać konto oszczędnościowe czy lokatę?

 1. doświadczony w boju pisze:

  Polecam jednak lokatę ze stałym oprocentowaniem. Na koncie bankowym zawsze jest pokusa wypłacenia. Nawet wypłacenie środków może być demobilizujące, bo w praktyce każdą kwotę można dopłacić. Na lokacie trzeba poczekać np. miesiąc, wtedy dopłacić kapitalizację odsetek i jakąś uzbieraną kwotę. Dlatego lepsza jest lokata, bo konto lokacyjne to w zasadzie dowolność i niewiele edukacji finansowej dziecku przekaże. Taką mam koncepcję 🙂

 2. Marek S-i. pisze:

  W obecnych czasach lokata to żadna inwestycja. Jak chcesz nauczyć dziecko inwestować, to na pewno nie lokata, bo obecnie w Nordei mam 1,8% przy 20 tys. zł wkładu. Przecież to śmiech na sali, niemal jak w skarpecie. Jak można mówić o procencie składanym i edukacji finansowej przy takim oprocentowaniu? Dopóki się to nie zmieni trzeba szukać innych okazji inwestycyjnych i nie mam tu na myśli Amber Gold, ale inwestycję w nieruchomości, fundusze, a nawet złote monety.

 3. Oszczędzający pisze:

  Na koncie to można odkładać końcówki z inwestycji, bo to żaden interes. Ewentualnie konto oszczędnościowe dla dziecka może mieć sens, bo trzymanie kasy na lokacie różni się od skarpety tylko tym, że jest bezpieczniej – chyba, że na Cyprze.

 4. Sebastian82 pisze:

  Wybór lokaty bankowej to wbrew pozorom niełatwe zadanie, bo to właśnie ostateczny wybór decyduje o tym, ile w przyszłości na tym zyskamy. Dlatego, warto poświęcić chwilę, przejrzeć taki ranking lokat, aby wiedzieć, gdzie dostaniemy najwięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *